A használati tárgyra egy több milliárd eurós alagútépítési projekt előkészítő régészeti feltárásán bukkantak Lolland szigetén, Rodbyhavn közelében. A készülő víz alatti alagút a szigetet a német szárazfölddel fogja összekötni.
A kőbaltát az egykori tengerfenékbe ágyazódva találták meg, a szakértők szerint lehetséges, hogy egyfajta rituális felajánlás keretében hajították a tengervízbe. Az agyagos föld és az oxigénhiány segíthette a tárgy konzerválását.
"Egy ilyen jó állapotban lévő nyeles balta megtalálása elképesztő felfedezés" - nyilatkozta Soren Anker Sorensen, a dán Lolland-Falster múzeum régésze.
A régészek nem csupán a baltát találták meg, de hasonlóan jó állapotban fennmaradt fakarókat, íjakat, egy evezőt és több baltanyelet is feltártak.
A balta rendkívül fontos volt a neolitikus emberek életében: egyrészt megkönnyítette a fatárgyak megmunkálását, másrészt jelentős szerepet játszott a gazdálkodó életmód európai megjelenésében. A tudósok szerint a Lolland sziget déli partja a korabeli neolitikus közösségek rituális felajánlásainak helyszíne lehetett.
Nem a mostani volt az első felfedezés a rodbyhavni feltáráson: november elején jelentették be az ott dolgozó régészek, hogy egy ötezer éves emberi lábnyomra, illetve egy ősi halcsapda darabjára bukkantak a helyszínen.